کلینیک دکتر حسینی / بخش زیبایی / فیشور سیلانت چیست و سوالات متداول درباره فیشور سیلانت دندان

فیشور سیلانت چیست و سوالات متداول درباره فیشور سیلانت دندان


1401/02/31
0 دیدگاه

مطالبی که قبل از دریافت خدمات دندانپزشکی فیشور سیلانت باید بدانیم

دندان درد از جمله بدترین دردهایی است که ممکن است به صورت اتفافی و ناگهانی به سراغ هر کسی بیاید. فرقی نمی‌کنید که کودک ۷ ساله باشید یا آقایی ۴۲ ساله. در این شرایط معمولاً افراد به کلینک‌های دندان پزشکی مراجعه می‌کنند. یکی از خدمات منحصر به فردی که در کیلینک دندان پزشکی شهرک غرب ارائه داده می‌شود، فیشور سیلانت دندان‌ها است.

اگر دندانپزشک متخصص برای شما و یا فرزندتان روش درمان فیشور سیلانت را تجویز کرده و اطلاعاتی در این زمینه ندارید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید و به مطالب مهمی که در این زمینه ارائه می‌دهیم نهایت دقت را داشته باشید.

راهنمای انجام فیشور سیلانت در شهرک غرب تهران به مدیریت دکتر محسن حسینی

فیشور سیلانت چیست؟

قبل از هر چیزی باید بگوییم که اگر از زبان دندانپزشک متخصص خود واژه فیشور سیلانت و یا شیار پوش را شنیده‌اید بهتر است که هیچ گونه استرس و اضطرابی به دل راه ندهید. فیشور سیلانت در واقع به یک لایه محافظتی که همرنگ دندان است گفته می‌شود. این ماده به منظور کاهش پوسیدگی دندان‌های آسیا یا مولر مورد استفاده قرار می‌گیرند و عمق داخل شیار دندان‌ها را می‌پوشانند تا ضمن جلوگیری از پوسیدگی ببشتر دندان‌ها جوییدن برای بیمار آسان‌تر شود.

فیشور سیلانت لایه بسیار نازک از روکش است و در اکثر مواقع به دوی دندان آسیای اول و آسیای دوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های فیشور سیلانت این است که موجب کاهش فصای اسیدی دندان شده و از آن مراقبت می‌کند. البته این به شرطی است که این عمل توسط دندانپزشک متخصص و با دقت بالا انجام شود.

جالب است بدانید که فیشور سیلانت دندان معمولاً به روی دندان‌های شیری انجام نشده و برای دندان‌های دائم که در معرض پوسیدگی هستند مورد استفاده قرار گرفته و به روی مینای دندان‌های دائمی قرار داده می‌شود. اگر هنوز درک درستی از فیشور سیلانت ندارید، نگران نباشید با یک مثال ساده این قضیه را برایتان شبیه سازی می‌کنیم.

فیشور سیلانت دندان درست مشابه یک درزگیری بوده و همانند درزگیری سطوح است. در این روش دندانپزشک متخصص درز و شیارهای عمیق روی سطح دندان‌هایی که برای جویدن از آن‌ها استفاده می‌کنیو را پر می‌کنند و این مسئله موجب می‌شود  که ذرات غذا و باکتری‌های اسیدی به روی این قسمت از شکاف‌های دندان قرار نگیرند. پس در نتیجه این روش درمان از پوسیدگی و تخریب دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

اگر می‌خواهید در طول زندگی خود به هیچ عنوان نیازمند خدمات دندانی فیشور سیلانت نباشید توصیه می‌کنیم که همواره از مسواک زدن اجتناب نکرده و در کنار مسواک زدن همواره از نخ دندان و رژیم غذایی مناسب استفاده کنید. لازم به ذکر است زمانی که تنها دندان‌های خود را مسواک زده و از نخ دندان استفاده نمی‌کنید، ۴۰ درصد احتمال آسیب و پوسیدگی دندان‌های شما وجود دارد؛ بنابراین مراقبت از دهان و دندان را جدی بگیرید.

مشاهده شیوه فیشور سیلانت دندان برای اطفال و بزرگسالان

بررسی نحوه قرار سیلانت روی دندان‌ها

روش قرار گرفتن سیلانت به روی دندان‌های آسیای که دارای شیار و پوسیدگی هستند نسبتاً آسان بوده و ابتدا باید دندان‌ها از انواع پلاکت و ذرات غذا تمیز شده و سپس پوسیدگی آن‌ها مورد معاینه قرار بگیرند. برای قرار گرفتن سیلانت روی دندان ابتدا باید دندان‌هایی که نیازمند این روش درمانی هستند به صورت جداگانه خشک شده و به واسطه مواد جاذب رطوبت آن‌ها  احاطه شود.

دقت داشته باشید که در کل مراحل درمان دهان و دندان‌های بیمار باید خشک باشند. سپس در مرحله بعد دندان به واسطه یک ژل اچ کننده ملایم یا ژل اسید اچ تمیز شده و سطح دندان زبر می‌شود تا محل اتصال سیلانت به شرایط مطلوب و میزان چسبندگی  دلخواه برسد. در این مرحله ژل روی دندان‌ها شستشو داده  شده و دوباره دندان‌ها را خشک می‌کنند. دقت داشته باشید که سیلانت بسیار چسبنده است و از  یک لایه نازک از مواد اتصال دهنده به روی دندان‌ها در این مرحله استفاده می‌شود و پزشک به واسطه یک قلمو محلول سیلانت را به صورت مستقیم روی سطح دندان‌های آسیای قرار می‌دهد.

در برخی مواقع برای سفت کردن سیلانت ممکن است که دندان پزشک متخصص از لایت کیور یا اشعه آبی استفاده کند. دقت داشته باشید که دندان‌ها باید به خوبی ایزوله شوند تا هیچ گونه آلودگی مانند بزاق دهان به روی آن‌ها تاثیر نامطلوب  نگذارد. در برخی مواقع نیز قبل از عمل فیشورسیلانت لازم است که آلودگی‌های  دندانی و انواع پوسیدگی‌ها به وسیله لیزر یا فرز دندانپزشکی پاکسازی شوند.

بررسی شررایط افرادی که نیازمند فیشور سیلانت دندان هستند و معاینه آن‌ها

سوالات متداول درباره فیشور سیلانت دندان

اگر قصد فیشور سیلانت دندان‌های خود و یا فرزندانتان را داشته باشید می‌نوانید به کلینیک دندانپزشکی شهرک‌ غرب به مدیریت دکتر محسن حسینی مراجعه کرده و بدون کمترین استرس و نگرانی از این روش درمانی بهره‌مند شویید. در این قسمت از مقاله به تعدادی از سوالات مهم در زمینه فیشور سیلانت دندان پاسخ می‌دهیم‌. این سوالات عبارت‌اند از:

1.آیا امکان فیشور سیلانت برای دندان‌هایی که دچار پوسیدگی هستند، وجود دارد؟

دقت داشته باشید که فیشور سیلانت دندان تنها به روی حفره‌ها و شیارهای دندان انجام می‌شود. چنانچه دندان‌های شما دارای پوسیدگی باشند در ابتدا لازم و ضروری است که مشکل پوسیدگی آن‌ها را رفع کرده و سپس برای روش درمانی فیشور سیلانت اقدام کنید.

سفت کردن سیلانت به روی دندان بزرگسال به کمک اشعه آبی

2.میزان ماندگاری فیشور سیلانت دندان‌ها چقدر است؟

یکی از سوالات متداولی که افراد از دندانپزشکان در زمینه فیشور سیلانت می‌پرسند، مربوط به میزان ماندگاری آن است. در پاسخ به این عزیزان باید بگوییم که فیشور سیلانت دندان‌ها با توجه به تکنیک و روش‌های انجام آن‌ها به روی دندان‌ها ماندگاری دارند و می‌توانند به صورت متغیر ۳ تا ۱۰ سال طول عمر داشته باشند.

دقت داشته باشید که دلایل متعددی نیز منجر به تخریب سیلانت روی دندان‌ها می‌شوند. این دلایل و عوامل کاهش ماندگاری سیلانت دندان‌ها عبارت‌اند از:

 • استفاده از غذاهایی که خاصیت اسیدی بسیار زیادی دارند در رژیم غذایی مانند انواع ترشی و لواشک
 • داشتم ریفلاکس اسیدی
 • دندان قروچه و ساییدن دندان‌ها به روی هم

3. چه راهکارهایی برای مراقبت از فیشور سیلانت دندان‌ها وجود دارد؟

دندان‌هایی که به روی آن‌ها فیشور سیلانت قرار داده شده‌اند نیازمند مراقبت ویژه بوده و باید بگوییم که به واسطه استفاده مداوم از نخ دنداکن و مسواک می‌توانید از سیلانت‌های موجود به روی دندان‌های خود مراقبت کنید.

افرادی که فیشور سیلانت دندان انجام داده‌اند باتر است که از مصرف بیش از چای، قهوه و مواد غذایی که دارای رنگ هستند پرهیز کنند. همچنین مصرف مواد غذایی چسبناک و جویدنی مشابه آدامس پرهیز نمایند.

4. آیا فیشور سیلانت دندان واقعاً کاربردی است؟

دقت داشته باشید چنانکه عمل فیشور سیلانت دندان در زمان مناسب انجام شود و هیچ گونه عیب و نقص ایمنی نداشته باشد،‌ کاملا موثر بوده و کاربردی است. همچنین از پوسیدگی دندان‌های شما نیز جلوگیری می‌کنند.

از جمله فاکتورهای دیگری که تاثیر بسزایی در کارایی و کاربرد فیشور سیلانت دندان دارند، مربوط به رفع پوسیدگی‌های روی دندان و سپس انجام فیشور سیلانت دندان‌ها است؛ بنابراین اگر می‌خواهید که فیشور سیلانت دندان‌هایتان کارایی مناسبی داشته باشند حتماً پوسیدگی‌های دندانی خود را رفع کنید.

5. آیا می‌توان پوشش سیلندر از روی دندان‌ها را برداشت؟

جالب است بدانید که با روش‌های بسیار سریع و آسان به کمک لیزر یا فرز دندانپزشکی می‌توان سیلانت را با نهایت دقت از روی دندان‌ها برداشت. در صورتی که دندان شما نیز به صورت سالم و دست نخورده باقی بماند. اغلب افرادی که تمایل به برداشتن سیلانت روی دندان‌های خود دارند بنا به دلایل زیر به دندانپزشک مراجعه می‌کنند. این دلایل عبارت‌اند از:

 • به منظور ترمیم ترک خوردگی یا آسیب دیدگی سیلانت روی دندان‌ها
 • جهت از بین بردن سیلانت‌هایی که به شکل نامناسب به روی دندان قرار گرفته‌اند.
 • به منظور ترمیم پوسیدگی باقیمانده زیر سیلانت‌های‌ دندان

دقت داشته باشید که برداشتن سیلانت به صورت دلخواه نبوده و حتماً باید دندان پزشک متخصص شما تشخیص بدهد که نیاز به برداشتن پوشش سیلانت از روی دندان‌های خود دارید‌. برداشتن سیلانت از روی دندان کار تخصصی بوده و افراد نمی‌توانند با دستکاری و انجام اعمال غیر به برداشتن پوشش سیلانت دندان بپردازند و لازم است حتماً به کلینیک تخصصی دندانپزشکان مراجعه نمایند.

اجرای مراحل اصولی فیشور سیلانت دندان اطفال توسط دندانپزشک متخصص

6. برای اینکه به خدمات سیلانت دندان نیاز نداشته نباشیم باید چه کارهایی انجام بدهیم؟

برای عدم جلوگیری از استفاده از روش فیشور سیلانت بهتر است که اقدامات زیر را در نظر داشته و رعایت کنید:

 • همواره غذاهای طبیعی و مغذی مصرف کنید.
 • بهداشت دهان و دندان را جدی گرفته و به صورت مرتب دندان‌های خود را مسواک بزنید. همچنین نیازمند استفاده به نخ دندان و دهان شویه خواهید بود.
 • برای از بین بردن باکتری های دهان میتوانید از دهانشویه‌های روغنی استفاده کنید که باکتریهای میان حفره‌های دندان را کاملا از بین می‌برند.
 • حتما از خمیردندان‌هایی استفاده کنید که حاوی فلوراید و هیدروکسی آپاتیت هستند؛ زیرا مواد موجود در این خمیردندان‌ها موجب بازسازی مینای دندان و استحکام آن‌ها می‌شوند.
 • هر شش ماه یک بار به دندانپزشک متخصص مراجعه کرده و سلامت دندان‌های خود اطمینان حاصل نمایید.
 • برای اینکه نیازمند خدمات فیشور سیلانت دندان نباشید لازم و ضروری است که مواد غذایی شما شامل پروتئین‌ها، چربی‌های سالم، فیبر، آنتی اکسیدان‌ها، یتامین‌ها و مواد معدنی مانند فسفر، منیزیم و کلسیم باشند.

7. فیشور سیلانت دندان برای چه افرادی انجام می‌شود؟

این روش درمان برای کودکانی که دارای شرایط زیر باشند انجام می‌شود:

 • کودکانی که دندان‌های آسیای و مولر آن‌ها دارای شیارهای بسیار عمیق است.
 • کودکان و نوجوانانی که در دندان‌های آن‌ها در معرض خطر پوسیدگی قرار دارد.
 • افرادی که به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکردند.
 • اشخاصی که رژیم غذایی آن‌ها سرشار از غذاهای فرآوری شده، آردهای تصفیه شده، انواع قندها خوراکی نوشیدنی های قندی است.

لازم به ذکر است که حالت ایده آل و شرایط مساعد برای سیلانت دندان ها دقیقا در زمان رویش کامل دندان‌های آسیای اول است که در سن شش سالگی بوده و سن ۱۲ سالگی نیز مناسب برای فیشور سیلانت دندان های آسیای دوم است.

اگرچه برای افراد بزرگسال از سیلانت دندان استفاده نمی‌شود،  اما در عصر حاضر با توجه به پیشرفت‌های دندانپزشکی بزرگسالان نیز می‌توانند از فیشور سیلانت دندان بهره‌مند شده و از پوسیدگی دندان‌های خود جلوگیری کنند.

انجام فیشور سیلانت دندان کودکان و نوجوانان برای جلوگیری از پوسیدگی

جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله برای شما عزیزان به شرح مفصل درباره خدمات فیشور سیلانت دندان گفتیم. چنانچه دندان‌های آسیای اول و آسیای دوم فرزندان شما و یا خودتان در معرض پوسیدگی بوده و دارای شیار است می‌توانید از طریق کلینیک دندانپزشکی شهرک غرب برای دریافت خدمات فیشور سیلانت دندان‌های خود اقدام نمایید.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *