کلینیک دکتر حسینی / بخش اطفال / هر آنچه که باید درباره درمان بدون درد دندان اطفال بدانیم

هر آنچه که باید درباره درمان بدون درد دندان اطفال بدانیم


1401/03/02
0 دیدگاه

هر آنچه که باید درباره درمان بدون درد دندان اطفال بدانیم

بهداشت دهان و دندان کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و لازم و ضروری است که خانواده‌ها به این مسئله دقت و تاکید داشته باشند .شوربختانه اگر اطفال از دندان‌های خود مراقبت نکنند، دچار مشکل و دندان درد می‌شوند. ما در این مقاله برایتان درباره درمان بدون درد دندان اطفال خواهیم گفت.

اگر فرزند شما نیز گاهی دچار دندان درد و بی‌تابی می‌شود، توصیه می‌کنیم تا پایان این مطالب همراه ما باشید. در این مقاله هر آنچه که لازم است درباره درمان دندان درد اطفال در شهرک غرب تهران بدانید، برایتان  گفته و شرح داده و به‌صورت مفصل توضیح می‌دهیم.

حفظ آرامش و آسودگی خاط کودکان در مراجعه به دندانپزشک اطفال

ضرورت مراجعه به دندانپزشک اطفال

برخی از افراد بر این تصور هستند که تفاوتی میان دندانپزشک بزرگسالان و دندانپزشک اطفال وجود نداشته و به هنگام بروز مشکلات می‌توان به دندانپزشک عمومی مراجعه کرد‌‌.

لازم به ذکر است که برای هر زمینه درمانی و پزشکی لازم و ضروری است که به متخصص مربوطه مراجعه نمایید.

دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنا نیست و بهتر است که به‌ هنگام بروز مشکلات دهان و دندان در کودکان حتما به کلینیک تخصصی اطفال مراجعه نمایید تا از خدمات درمان بدون درد دندان اطفال در کلینیک دندانپزشکی شهرک غرب بهره‌مند شوید. در ادامه برایتان خواهیم گفت که متخصص دندانپزشک اطفال به چه کسی گفته می‌شود و چگونه خدماتی را ارائه می‌دهد، با ما همراه باشید.

اهمیت مراجعه به دندانپزشک اطفال و طریقه درمان بدون درد دندان اطفال

دندانپزشک اطفال کیست؟

دندانپزشک اطفال و یا Pedodontist به شخصی گفته می‌شود که در یکی از شاخه‌های دندانپزشکی یعنی دندانپزشکی کودک به تحصیل در دانشگاه پرداخته است و از بدو تولد کودک با آناتومی فک و رشد دندان‌های نوزادان تا دوران کودکی و بزرگسالی آشنایی دارد.

تشخیص بیماری‌های دهان و دندان اطفال بر عهده دندانپزشک اطفال بوده و او با توجه به روش‌های تخصصی درمانی که آموخته است قادر به درمان بدون درد دندان اطفال بوده و در این زمینه خدمات منحصر به ‌فردی را ارائه می‌دهد.

اگر دندان اطفال و فرزندان شما دچار مشکل و درد شده است توصیه می‌کنیم که در اسرع وقت به کلینیک دندانپزشکی شهرک غرب مراجعه کرده و از دندانپزشک حاضر در مطب دکتر محسن حسینی خدمات ویژه درمانی دریافت کرده و نگران سلامت دهان و دندان فرزندان دلبند خود نباشید.

لق بودن دندان دلیل اصلی دندان درد در اطفال و خردسالان

خدمات منحصربه‌فردی که دندانپزشک اطفال ارائه می‌دهد

برخی از افراد سوال می‌کنند که متخصص دندانپزشک اطفال چه خدماتی ارائه می‌دهد؟ ما در این قسمت بخشی از مهم‌ترین خدمات درمانی که در زمینه درمان بدون درد دندان اطفال ارائه داده می‌شوند را برایتان شرح می‌دهیم. این خدمات ویژه عبارت‌اند از:

 • معاینه دهان و کلیه دندان‌های کودکان به‌منظور بررسی‌های پوسیدگی‌های دندان اطفال
 • ارائه روش‌هایی خاص برای مراقبت از دندان کودکان در چندین ماهگی و چندین سالگی
 • مشورت در زمینه تغذیه کودکان برای بهبود رشد دندان‌ها و سلامت دهان و دندان اطفال
 • ارائه مشورت‌های درمانی در زمینه عادت‌های نادرست کودکان که منجر به مشکلاتی در فک، دهان و دندان‌های کودک می‌شوند، به ویژه مصرف پستانک و یا عادت بد مکیدن انگشت شست در کودکان
 • ترمیم دندان‌های اطفال در صورت پوسیدگی و ایجاد حفره به روی آن‌ها
 • مشاوره در زمینه صاف کردن دندان اطفال و ارتودنسی
 • کشیدن دندان‌ها در صورت لزوم‌
 • مدیریت بیماری‌های لثه و انواع عفونت‌های دهانی در کودکان و سایر موارد دیگر

مواردی که برایتان شرح دادیم از جمله مهم‌ترین خدمات درمان بدون درد دندان اطفال توسط دندانپزشک اطفال بود. در اداما برایتان درباره درمان دندان درد اطفال خواهیم گفت‌.

تاثیر مراجعه به دندانپزشک اطفال در رشد مناسب و منظم دندان اطفال

بررسی روش‌های درمان درد دندان در اطفال

برای اینکه بتوان مشکل دندان درد اطفال را سریعاً بهبود بخشید باید منشاء درد را در دهان کودکان یافت. برای این منظور حتماً باید به متخصص دهان و دندان و دندانپزشک اطفال مراجعه کرد.

دندانپزشک کودک با توجه به ورم و قرمزی‌های روی لثه، پوسیدگی دندان‌ها، تغییر رنگ دندان و سایر علائم و نشانه‌ها قادر به تشخیص مشکلات دندان کودکان شده و می‌توانند برلی درمان بدون درد دندان اطفال اقدام کنند.

مهم‌ترین مرحله برای برطرف کردن مشکل دندان درد اطفال و درمان آن‌ها تشخیص علت دندان درد است. ما در ادامه برایتان کلیه دلایلی که منجر به بروز دندان درد در اطفال می‌شوند را شرح می‌دهیم.

معاینه دندان اطفال هرازچندگاهی توسط دندانپزشک متخصص اطفال

8 دلیل رایج دندان درد در کودکان

دندانی که در سلامت کامل باشد به هیچ عنوان دچار درد نمی‌شود؛ بنابراین دندان‌های پوسیده و خراب هستند که دچار مشکل و درد می‌شود. موارد زیر از جمله رایج‌ترین دلایل دندان درد در اطفال هستند.این موارد مهم عبارت‌اند از:

1. روییدن دندان‌های اصلی و جدید

یکی از دلایلی که منجر به درد دندان در اطفال می‌شود، رویش دندان‌های جدید است. معمولاً از سنین پنج و شش سالگی به بعد دندان‌های شیری کودکان دچار لق شدگی و پوسیدگی شده و دندان‌های اصلی شروع به رویش و رشد می‌کنند.

خوشبختانه این قبیل از مشکلات دهان و دندان کودکان بسیار جدی نبوده و با درمان بدون درد دندان اطفال می‌توان با آسودگی خاطر نسبت به حل این مشکل اقدام کرد.

در این شرایط مراجعه به کلینیک تخصیی دندانپزشکی اطفال ضرورت دارد زیرا عدم مراجعه به دندانپزشک می‌تواند منجر به رشد نادرست و ناصاف دندان‌های اطفال شود. توصیه ما برای شما عزیزان مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر محسن حسینی در شهرک غرب تهران است.

2. شکستن داندان‌های شیری و لق شدن آن‌ها

گاهی اوقات دندان‌های شیری کودکان دچار لق شدگی می‌شوند. لازم به ذکر است که لق شدن دندان اطفال معمولاً با درد همراه نیست و ممکن است دندان لق شده بر اثر گاز زدن میوه و یا غذایی کاملاً افتاده و خارج شوند.

در برخی از مواقع دندان‌های شیری که به‌تازگی لق نیز شده‌اند دچار درد شدید می‌شوند. این درد خبر از آبثه و یاحتی عفونت در ناحیه لثه را می‌دهد و بهتر است که به محض مشاهده این قبیل از دردها برای درمان درد کودکان خود اقدام کنید.

3. مشکل ساییدگی و پوسیدگی دندان‌ها

اگر به روی سطح دندان فرزند خود حفره و سوراخی را مشاهده می‌کنید، یعنی دندان او دچار پوسیدگی شدید شده و بهتر است که سریعاً برای درمان بدون درد دندان اطفال توسط دندانپزشک متخصص اطفال اقدام کنید.

جالب است بدانید که در اکثر مواقع این مشکل با زرد شدن مینای دندان اطفال همراه است و دندانپزشک با توجه به تجربه و مهارتی که دارد برای بهبود و یا خارج کردن دندان از دهان کودک اقدام می‌کند.

تشخیص دلایل خرابی دندان اطفال و درمان بدون درد دندان کودکان در شهرک غرب

4.شکستگی و ترک خوردگی دندان

از دیگر دلایلی که موجب بروز دندان درد در اطفال می‌شود به دلیل لپ پریدگی و ترک خوردگی دندان اطفال است. ممکن است که دندان اطفال بر اثر ضربه، افتادن  و سایر عوامل دیگر موجب ترک خوردگی شوند. توصیه می‌کنیم که از خوردن و آشامیدن خوراکی‌های بسیار گرم و سرد توسط کودکان و فرزندان خود مراقبت کرده و از بروز این قبیل مشکلات جلوگیری نمایید.

5. مشکل عقب نشینی لثه

عقب نشینی لثه نیز از دیگر مشکلاتی است که موجب بروز دندان درد در کودکان و اطفال می‌شود. اطفالی که لثه‌های آن‌ها تحلیل رفته و عقب نشینی می‌کنند نیلزمند درمان سریع بوده و باید در اسرع وقت برای درمان بدون درد دندان اطفال از طریق دندانپزشک متخصص اطفال اقدام نمایید.

6. بروز بیماری‌های لثه

ممکن است علت دندان درد فرزند شما مربوط به بروز بیماری‌های لثه و عفونت‌هایی در این بخش باشد که منجر به نرم شدن بافت لثه کودکان می‌شود. چنانچه بیماری‌های لثه در اطفال درمان نشوند، ممکن است در آینده سایر مشکلات دیگری را برای دهان و دندان فرزندان شما داشته باشند.

علائم و نشانه‌های بیماری لثه کودکان معمولاً التهاب و قرمزی لثه است و حتی ممکن است که فرزندان شما به هنگام استفاده از مسواک و یا نخ دندان خونریزی لثه داشته باشند.

چنانچه  اطفال مرتب دندان‌های خود را مسواک زده و در رعایت بهداشت دهان و دندان دقت کنند، به هیج عنوان دچار مشکلات عفونت و آبثه لثه نخواهند شد. متاسفانه در برخی مواقع خانواده‌ها آموزش لازم برای مراقبت از بهداشت دهان و دندان را به فرزندان خود نمی‌آموزند و این مسئله در آینده منجر به مشکلات بزرگتر می‌شود.

بررسی دلایل آبسه دندان اطفال توسط دندانپزشک متخصص اطفال

7. بروز آبسه پری آپیکال

چنانچه دندان کودک به هنگام درد نبض نیز داشته باشد، یعنی دندان او دچار پوسیدگی و حتی آبسع پری آپیکال شده و ریشه آن نیز دچار عفونت و چرک شده است. در این مواقع باید سریعاً برای درمان بدون درد دندان اطفال اقدام نمایید. توجه داشته باشید که در این شرایط ممکن است دندانپزشک اطفال برای عصب کشی دندان کودک اقدام نماید.

8. گیر کردن غذا در میان دندان کودک

ممکن است که  خوراکی و غذاهای سخت میان دندان‌های کودکان گیر کند و در طولانی مدت باعث درد شدید دندان شود. غالباً خانواده‌ها این قبیل از مشکلات را نادیده می‌گیرند. توجه به این از مشکلات به شدت مهم بوده و بهتر است که در این شرایط به کلینیک دندانپزشکی شهرک غرب مراجعه کنید.

از دیگر مشکلات و عارضه‌های دندانی در کودکان که نیازمند مراجعه به دندانپزشک متخصص اطفال است می‌توانیم به موارد و گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم. این موارد عبارت‌اند از:

 • سینوزیت
 • آسیب دیدگی مفصبی فک و بافت لثه کودکان
 • ورم دندان‌ها و لثه
 • زخم لثه و سایر موارد دیگر

جمع بندی و سخن پایانی

امیدواریم مطالعه این مطلب برایتان مفید بوده باشد و به محض مشاهده علائم و نشانه‌های دندان درد در کودکان برای درمان زود هنگام آن‌ها اقدام نمایید. در این مقاله برایتان از اهمیت درمان بدون درد دندان اطفال گفتیم.

چنانچه نیازمند خدمات درمانی اطفال در زمینه دندانپزشکی باشید می‌توانید به کلینیک تخصصی دندانپزشکی شهرک غرب با مدیریت دکتر محسن حسینی مراجعه کرده و از خدمات دندانپزشکی اطفال در زمینه درمان بدون درد دندان اطفال در شهرک غرب بهره‌مند شوید.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *