کلینیک دکتر حسینی / بخش زیبایی / فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان

فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان


1400/11/19
0 دیدگاه

اگر تاکنون به دندانپزشکی‌ها و مراکز دندان‌سازی مراجعه کرده باشید، حتما واژه لابراتوار دندانپزشکی به گوش‌تان خورده و برایتان آشنا است. ما در این مقاله برای افرادی با فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان آشنایی چندانی ندارند، اطلاعات مفیدی ارائه خواهیم داد. اگر شما نیز قصد مراجعه به این قبیل از لابراتورهای زیبایی را دارید، برای آشنایی بیشتر با این محیط‌ها تا پایان همراه ما باشید.

به چه مکان‌هایی لابراتوار دندانپزشکی گفته می‌شود؟

لابراتوارهای دندان پزشکی و دندان‌سازی به مکان‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ها ساخت پروتزهای دندانی انجام داده می‌شود و معمولا افرادی که نیاز به این قبیل از خدمات دارند، به واسطه دندانپزشک به این لابراتوارهای زیبایی دندان ارجاع داده می‌شوند.

پروتزهای دندانی که در لابراتوارهای زیبایی دندان ساخته و پرداخته می‌شوند شامل انواع روکش‌های دندانی، دندان‌های مصنوعی و سایر موارد دیگر هستند و تکنسین‌های فعال در این لابراتوارها با توجه به سفارش‌هایی که دریافت کرده‌اند، برای ساخت انواع پروتزها اقدام می‌کنند. در این لابراتوارها کلیه قطعات مورد نیاز برای ارتودنسی و فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان‌ها انجام می‌شوند. زمانی که  دندانپزشک متخصص از دهان و دندان‌هاب بیمار قالب تهیه می‌کند، پس از ضدعفونی قالب آن را برای لابراتوار زیبایی دندان ارسال می‌کند که در اولین فرصت پروتز و یا دندان مورد نیاز را ساخته و آماده کنند. پس از اتمام کار و آماده شدن پروتز یا بخشی از دندان مصنوعی آن را برای جراح دندانپزشک ارسال می‌کنند. در ادامه برایتان درباره وظایف و نحوه تعامل لابراتوار با دندانپزشک خواهیم گفت، همراه ما باشید.

بررسی وظیفه‌ها و نحوه تعامل لابراتوار با دندانپزشک

بررسی وظیفه‌ها و نحوه تعامل لابراتوار با دندانپزشک

جالب است بدانید که فعالیت‌های لابراتوار زیبایی دندان تلفیق شده علم پزشکی و هنر است. وظیفه افرادی که در لابراتوار زیبایب دندان فعالیت دارند به مراتب از دندانپزشکان دشوارتر است، زیرا علاوه بر سلامت مسئله زیبایی نیز حائز اهمست است. از طرفی دندان‌ها و فک افراد باهم متفاوت بوده و میزان زمان و ظرافتی که برای ساخت پر تز دندان افراد و یا دندان‌های مصنوعی صرف می‌شود به صورت کاملا متغییر و متفاوت است.

شیوه کار و تعامل با لابراتوار به لاین صورت نیست که افراد به صورت مستقیم به لابراتوارهای دندانپزشکی مراجعه کنند، بلکه  مراجعه‌ کنندگان در ابتدا به دندانپزشک مراجعه می‌کنند و سپس به واسطه دندانپزشک در صورت لزوم به فعالیت‌های لابراتوار زیبایی دندان ارجاع داده می‌شوند و طبق دستورالعمل‌های پزشیکی و براساس قالب‌های ارائه شده پرتزهای دندان و یا دندان مصنوعی ساخته و آماده می‌شوند. در ادامه برایتان خواهیم گفت که در لابراتوارهای زیبایی دندان چه مواردی ساخته می‌شوند.

مواردی که در لابراتوار زیبایی دندان ساخته می‌شوند

در اکثر لابراتوارهای تخصصی دندانپزشکی افراد تکنسین متخصص دندان‌سازی براساس مشخصات ارائه داده شده توسط دندانپزشکان و دستورالعمل‌های آن‌ها موارد زیر را با دقت و ظرافت بالا تولید می‌کنند. این موارد عبارت‌اند از:

 • ساخت دندان‌های مصنوعی به صورت کامل برای افرادی که کلیه دندان‌های خود را از دست داده‌اند.
 • ساخت پروتزهای متحرک جزئی و پل‌های ثابت برای افرادی که یک و یا تعداد محدودی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند.
 • ساخت انواع روکش‌های دندان که به منظور کلاهی برای بازگردان اندازه و شکل دندان اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • ساخت انواع روکش‌های ارتودنسی و اسپیلت‌هایی که جهت صاف کردن دندان وحفاظت از آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • روکش‌هایی به منطور افزایش زیبایی و بهبود عملکرد دندان‌های فرد
 • ساخت انواع تری بلیچینگ
 • ساخت Night Guard به صورت Hard and soft
 • ساخت روکش‌های موقت پروتزی
 • ساخت روکش‌های لامینیت
 • ساخت Over Lay Denture متکی بر دندان‌های طبیعی بیمار
 • ساخت پروتزهای فیلیپر
 • تهیع مدل سرجری‌های پیشرفته
 • ساخت پروتز‌های کامل تک فک یا دو فک

حال که با فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان آشنا شده‌اید، بلزم می‌دانیم که اطلاعات مفیدی در زمینه نحوه ساخت دندان در لابراتوار تخصصس دندانپزشکی برایتان ارائه بدهیم، همراه ما باشید.

بررسی نحوه ساخت دندان در لابراتوار دندانپزشکی

بررسی نحوه ساخت دندان در لابراتوار دندانپزشکی

وقتی به جراح دندانپزشک مراجعه می‌کند، پزشک پس از معاینه دهان و دندان‌های شما طرحی مناسب جهت دهان و دندان شمت ارائه می‌دهد. برخی از افراد که تمامی دندان‌هی خود را از دست داده‌اند، طرح دندانی مناسب برای آن‌ها به صورت ساخت پروتز کلی است.

اولین فعالیت مهم برای منظور فعالیت‌هاب لابراتواری برای زیبایی دندان‌ها، قالب گیری است. در وهله ا ل دندانپزشک به واسطه تری و مواد آلزینالتی و سایر مواد دیگر مراحل قالب گیری را انجام داده و سپس با دقت بالا مراحل زیر را طی می‌کند:

۱. تهیه یک مدل مناسب از دهان؛

در این مرحله معمولا یک مدل گچی در لابراتوار دندان‌سازی توسط شخص قالب‌گیر و دندانپزشک انجام‌می‌شود.

۲. قرار گرفتن در Articular ؛

در این مرحله لازم است که قالب تهیه شده به روی دستگاهی نکانیکی قرار گرفته و تکنسین متخصص دندانساز به کمک موم دندان‌های انتخاب شده را متصل کند.

۳. حالت دادن به موم‌ها؛

در این مرحله از فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان‌ها باید مومی مشابه بالثه برای دندان مصنوعی ساخته شود که پایه اصلی دندان مصنوعی است.

۴. قرار دادن دندان مصنوعی در فلاسک؛

فلاسک به دستگاهی گفته می‌شود که دندان به همراه موم در آن قرار داده می‌شود.‌ در این مرحله به مقداری بیشتری از گچ برای شکل‌گیری لثه شبیه‌ سازی شده استفاده می‌شود که با قرار دادن فلاسک در آب جوش موم درون آن آب شود.

۵. تزریق آکریلیک؛

در مرحله پنجم پس از خارج کردن دندان شکل گرفته از فلاسک موم باقی‌ مانده شسته می‌شود و سپس تکنسین به واسطه جداکننده مایع به روی گچ را می‌پوشاند و سپس آکریلیک به آن نمی‌چسبد و آکریلیک به فلاسک تزریق می‌شود تا موم به صورت دقیق شکل بگیرد.

۶. حذف کردن قالب گچی؛

در این مرحله از فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان متخصص فنی دندان‌ساز به کمک ابزارهای لابراتواری مخصوص قالب گچی را با دقت بالا تجزیه می‌کنند و سپس دندان مصنوعی در داخل حمام فراصوتی قرار داده می‌شود و کلیه گچ‌های باقی‌ مانده حذف می‌شود.

۷. اصلاح کردن و براق کردن پروتز؛

در این مرحله تکنسین کلیه آکریلیک‌های مازاد به روی دندان‌‌های مصنوعی را حذف و پاک می‌وند و به دندان‌ها صیقل می‌دهد.

۸. پایان کار و تحویل پروتز؛

در این مرحله آماده‌سازی دندان به اتمام رسیده و می‌توان آن را به جراح دندانپزشک تحویل داد.

راهنمای انتخاب بهترین فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان

راهنمای انتخاب بهترین فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان

اگر قصد استفاده از خدمات و فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان‌های خود را دارید، لازم و ضروری است که در وهله اول به مراکز و کلینیک‌های تخصصی دندانپزشکی مراجعه کرده و حتما به واسطه دندانپزشک کاربلد و متخصص به مراکز لابراتواری د دندانپزشکی معتبر معرفی د ارجاع داده شوید. توجه به کیفیت مواد مورد استفاده برای ساخت پروتزهای دندانی و سایر تجهیزات ارتودنسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و باید کاملا استاندارد و مرغوب باشند.

جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله برای افرادی که قصد مراجعه به دندان پزشکی برای دریافت خدمات دندان‌سازی و سایر موارد دیگر را داشتند، درباره مراکز لابراتوار گفته و به فعالیت‌های لابراتواری برای زیبایی دندان اشاره داشتیم. حال با توجه به موارد ذکر شده با دقت و آگاهی ویژه می‌توانید نسبت به انتخاب لابراتوار دندان‌‌سازی اقدام کرده و از خدمات این مراکز استفاده کنید.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *