کلینیک دکتر حسینی / بخش اطفال / بهم ریختگی دندان اطفال

بهم ریختگی دندان اطفال


1401/02/31
0 دیدگاه

نگران بهم ریختگی دندان اطفال و فرزندان خود نباشید

زمانی که دندان‌های شیری کودکان از بین رفته و دندان‌های اصلی جایگزین آن‌ها می‌شوند، یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی کودکان است.در این دوره باید به مسئله بهم ریختگی دندان اطفال توجه شود.

ما در این مقاله از وب‌سایت کلینیک دنندانپزشکی شهرک غرب به مدیریت دکتر محسن حسینی برایتان درباره علل و راهکارهای مناسب برای بهم ریختگی دندان اطفال خواهیم گفت. اگر فرزند عزیز شما نیز دندان‌هایی نامرتب و بهم ریخته دارد، نگران نباشید. ما در این مطلب روش‌های نوین درمان را برایتان شرح می‌دهیم.

درمان بهم ریختگی دندان اطفال توسط متخصص دندانپزشک

بررسی بهم ریختگی دندان اطفال

اکثر خانواده‌هایی که دندان‌های فرزندانشان به صورت بهم ریخته و نامرتب است از این بابت گله دارند. برای رفع هر مشکلی در وهله اول لازم و ضروری است که علت مشکل بررسی شود. موارد زیر از جمله علت‌های شایع بهم ریختگی دندان در کودکان محسوب می‌شوند:

ژنتیک دندان‌ها

اینکه فرزند شما دندان‌هایی با اندازه بزرگ و یا کوچک دارد به ژنتیک شما وابسته است. برخی از افراد فک کوچکی داشته و در نتیجه دندان‌های آن‌ها به مراتب ریزتر از سایر افراد است.

وجود دندان‌های اضافی

جالب است بدانید که برخی از افراد دندان‌های بیشتری در دهان خود داشته و وجود این دندان‌ها منجر به بهم ریختن تنظم سایر دندان‌های اصلی آن‌ها می‌شود.

دندان‌های اضافی به دلیل عدم وجود جای کافی به صورت غیر استاندارد رشد کرده و نظم دندان اطفال را بهم می‌ریزند. تشخیص دندان‌های اضافه اطفال حتی توسط خود افراد نیز در موارد شایع امکان پذیر است.

توصیه ما به شما عزیزان در صورت مشاهده دندان اضافه در دهان مراجعه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی است. خوشبختانه در کلینیک دندانپزشکی شهرک غرب دندانپزشک اطفال نیز فعالیت داشته و آماده ارائه خدمات درمانی به مراجعه کنندگان است.

ماندگاری طولانی مدت دندان‌های شیری در دهان

از دیگر دلایل شایع بهم ریختگی دندان کودکان عمر طولانی دندان‌های شیری است. متاسفانه برخی از افراد تصور می‌کنند که هر چه دندان‌های شیری دیرتر لق و خراب شوند، به نفع کودک است. در صورتی که این باور عامیانه حتی می‌تواند منجر به بی‌نظمی دندان‌های کودک شود.

حضور بیش از حد معمول دندان‌های شیری در واقع مانع رشد دندان‌های اصلی کودک شده و دندان‌های اصلی مجبور به رشد در کنار سایر دندان‌های شیری هستند. مسلماً در این طریقه رشد شکل اصلی و نظم دندان‌ها بهم ریخته و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

عمر کوتاه دندان‌های شیری

برخلاف مورد قبل، ریزش زودهنگام دندان‌های شیری نیز منجر به بهم ریختگی دندان اطفال می‌شوند‌. اگر دندان‌های شیری فرزند شما پوسیده و خراب شده و تنها ۴ یا ۵ سال دارد، به ادامه مطلب دقت کنید.

در این شرایط بهتر است که دندان شیری ترمیم شود؛ اما اگر قابلیت ترمیم نداشت باید توسط دندانپزشک متخصص کودک به کمک فضای نگهدارنده به روند رشد دندان‌های کودک نظم ببخشید. در این شرایط بهتر است که باورهای غلط را دور ریخته و به جای دست روی دست گذاشتم در اسرع وقت به کلینیک دندانپزشکی اطفال مراجعه کنید.

درمان دندان‌های شیری کودکان در کلینیک شهرک غرب

وجود فاصله میان دندان‌های اطفال

گاهی اوقات دلیل بهم ریختگی دندان اطفال به وجود فاصله میان دندان‌های آن‌ها بستگی دارد‌. این فاصله می‌تواند منجر به مشکلاتی شود که مهم‌ترین آن‌ها به دلایل زیر رشد می‌یابند:

 • عدم تناسب در رشد فک بالایی و پایینی کودک؛
 • عدم تناسب اندازه دندان های کودک؛
 • بروز عادت‌های بد؛
 • رشد دندان‌ها تحت شرایط ناهنجاری‌ها؛
 • امکان رشد دندان‌های پنهانی.

وجود ناهنجاری‌های خاص در دهان و دندان کودک

از دیگر دلایل شایع بهم ریختگی دندان اطفال می‌‌توان به ناهنجاری‌های خاص دهان و دندان کودکان اشاره کرد که شامل موارد زیر می‌شوند:

۱.ناهنجاری دیپ بایت

این ناهنجاری خاص دهان و دندان به گونه‌ای است که دندان‌های فک بالا منجر به مخفی و پوشیده شدن دندان‌‌های فک پایین می‌شوند. اگر فرزند شما این مشکل را دارد، جای هیچ نگرانی نیست؛ زیرا به راحتی می‌توان برای مراحل درمان اقدام کرد.

۲.ناهنجاری کراس بایت دندان

این ناهنجاری در اطفالی مشاهده می‌شود که فک بالای آن‌ها بیش از حد ممکن باریک است. البته کودکانی که فک پایین آن‌ها بیشتر از حد معمول پهن هست نیز دارای مشکل کراس بایت هستند.

اگر از کودکانی که دارای این مشکل هستند، بخواهید دندان‌های خود را به روی هم قرار بدهند، به هیج عنوان قادر به این کار نخواهند بود و بهم ریختگی دندان اطفال در شرایط به وضوح حس می‌شود.

رشد صحیح دندان دائمی اطفال و معاینه دندان‌های اصلی در زمان رویش

3.ناهنجاری اپن بایت قدامی

این مشکل به دلیل عدم همپوشانی دندان‌ها بوده و وقتی کودک دندان‌های خود را به روی هم قرار می‌دهد، دندان‌های نیش به روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند. در صورت مشاهده این مشکلات بهتر است که در اسرع وقت دندان‌های فرزند خود را به مطب متخصص دندانپزشک اطفال برای ویزیت ببرید.

۴.ناهنجاری اپن بایت خلفی

اگر دندان‌های عقب کودک به گونه‌ای باشند که قادر به قرار گرفتن روی هم نباشند، یعنی دچار اپن بایت خلفی است. خوشبختانه این مشکل نیز به واسطه مراجعه سریع به دنداننپزشک متخصص رفع می‌شود.

۵. ناهنجاری اورجت

به اورجت جلو آمدگی دندان‌های جلویی نیز گفته می‌شود. اگر کودک شما در دوران نوزادی عادت به مکیدن انگشت، پستانک و… داشته باشد، دچار این مشکل می‌شود. خوشبختانه این ناهنجاری نیز مشابه سایر موارد نامبرده قابل اصلاح است.

آموزش روش صحیح مسواک زدن به اطفال برای مراقبت از دندان‌های دائمی

بررسی سن رویش دندان‌های دائمی در اطفال

برای اینکه در زمان مناسب برای بهبود رشد دندان‌های فرزندان خود به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید، بهتر است که اطلاعاتی درباره سن رویش دندان‌های دائمی داشته باشید.

معمولاً سن رویش دندان‌های دائم در کودکان از ۶ و ۷ سالگی تا ۱۲ سالگی است. البته ممکن است این عدد با توجه به ژنتیک و شرایط کودک اندکی تغییر کند. دقت داشته باشید که فاصله به مدت ۶ ماه برای تاخیر در رشد دندان کودکان طبیعی است.

توصیه می‌کنیم به محض اینکه مشاهده کردید، دندان‌های دائن کودک در حال رشد هستند به دندانپزشک متخصص اطفال نراجعه کنید. در این شرایط اگر احتمال بهم‌ ریختگی دندان اطفال وجود داشته باشد، دندانپزشک تدبیری برای آن اندیشیده و برای درمان اقدام می‌کند.

بررسی حد فاصله دندان‌های کودک و کنترل آن برای رشد دندان دائمی

بررسی مزیت‌های درمان بهم ریختگی دندان اطفال

ا‌گر فرزندان شما دارای دندان‌های بی نظم و بهم ریخته هستند، اقدام برای بهبود نظم آن‌ها ضروری است. موارد زیر از جمله مهم‌ترین مزایای درمان بهم ریختگی دندان در اطفال هستند. این موارد مهم عبارت‌اند از:

 • نظم دندان‌های کودک منجر به افزایش اعتماد به نفس می‌شود؛
 • کودک شما به راحتی قادر به جویدن غذا خواهد بود؛
 • اصلاح بهم ریختگی دندان اطفال لبخند زیبایی را به صورت کودک شما می‌بخشد؛
 • فرزند شما بهتر از قبل قادر به تکلم خواهد بود؛
 • احتمال پوسیدگی دندان اطفال کاهش می‌یابد.

بررسی روش‌های درمانی بهم ریختگی دندان در کودکان

برای درمان بهم ریختگی دندان در اطفال دو روش وجود دارد. موارد زیر از جمله بهترین‌ روش‌های درمان بهم ریختگی دندان در کودکان محسوب می‌شوند که عبارت‌اند از:

 1. ارتودنسی دندان

همه افراد با روش ارتودنسی دندان آشنایی دارند. اکثر افرادی که دچار اختلال و ناهنجاری‌های فک و دهان هستند به واسطه ارتودنسی دندان مشکل خود را رفع می‌کنند‌.

به کمک ارتودنسی بهم ریختگی دندان اطفال را نیز می‌توان بهبود بخشید. در این روش متخصص دندانپزشک کودک براکت‌هایی را به روی دندان کودک نصب می‌کند که به واسطه سیم براکت‌ها به همدیگر متصل می‌شوند. این براکت ها به واسطه فشاری که به دندان‌ها وارد می‌کنند، منجر به مرتب شدن آن‌ها می‌شوند‌.

ارتودنسی دندان معمولاً باید به توجه به شرایط فک و بهم ریختگی دندان به مدت ۸ تا ۲۴ ماه به روی دندان‌ها باشد. البته پس از اتمام دوره درمان نیز مراقبت‌هایی باید برای مراقبت از دندان‌ها انجام شود.

اصلاح روند رشد دندان اطفال به منظور جلوگیری از بهم ریختگی دندان توسط متخصص

2.جراحی فک دندان اطفال

از دیگر روش‌های درمان بهم ریختگی دندان اطفال به جراحی می‌توان اشاره کرد. جراحی فک زمانی انجام می‌شود که ارتودنسی برای نظم بخشیدن به دندان‌های فرد کارساز نباشد. در این شرایط برای بهبود وضعیت دندان‌ها دندانپزشکان برای جراحی فک اقدام می‌کنند.

سوالات متداول درباره درمان بهم ریختگی دندان اطفال

 • با ارتودنسی دندان می‌توان دندان‌های اضافی را بهبود بخشید؟

بله، البته پاسخ به این سوال همواره مثبت نیست. جراح دندانپزشک باید کودک شما و فک آن را مورد بررسی و معاینه قرار داده و سپس اطلاعات دقیقی درباره روند درمان در اختیارتان بگذارد‌.

 • درمان ارتودنسی در کودکان مشابه بزرگسالان است؟

خیر، در برخی مواقع ارتودنسی دندان‌های بزرگسالان به مراتب سخت‌تر از کودکان بوده و نیازمند زمان طولانی است.

 • در چه سنی باید برای اصلاح بهم ریختگی دندان اطفال اقدام کرد؟

زمانی که دندان‌های اصلی و دائم کودک شروع به رشد می‌کنند بهتر است که توسط دندانپزشک متخصص مورد معاینه قرار گرفته شود.

بررسی هزینه درمان بهم ریختگی دندان اطفال

هزینه درمان بهم ریختگی دندان اطفال به عوامل متعددی بستگی دارد. برای اینکه اطلاعات دقیقی در زمینه میزان هزینه رفع بهم ریختگی دندان کسب نمایید در درجه اول باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

پس از مراجعه دندانپزشک فک، دهان و میزان بهم ریختگی دندان‌های کودک را بررسی کرده و تصمیم دقیقی درباره روش درمان می‌گیرد. ممکن است که مشکلات بهم ریختگی دندان فرزند شما جزئی باشد. در نتیجه هزینه درمان نیز کمتر می‌شود.

شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به کلینیک دندانپزشکی شهرک غرب به مدیریت دکتر محسن حسینی مراجعه کنید. آدرس کلینیک به شرح زیر است:

شهرک غرب، بلوار دادمان، نبش جهاد، رو به روی پمب

بنزین، واحد یک، پلاک 105

برای تماس و دریافت نوبت نیز می‌توانید با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

88569048-021

22112009-021

 جمع بندی و سخن پایانی

در این مقاله از وب‌سایت کلینیک دندان پزشکی شهرک غرب برای عزیرانی که تمایل به درمان بهم ریختگی دندان‌های فرزندان خود دارند، درباره روند درمان گفتیم. اگر تمایل به بهبود وضعیت دندان‌های فرزندان خود دارید، در تمامی ایام سال به جز روزهای تعطیل می‌توانید به کلینیک ‌شهرک غرب مراجعه کرده و از خدمات درمانی بهره‌مند شوید.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *